Žvelgiant į statybų sektoriaus naujienas per pastaruosius kelis metus, akivaizdu, kad mediniai namai tapo vienu daugiausiai dėmesio sulaukusių dalykų. Nuolatos galima pastebėti, kad netyla vis dar kalbos apie pasikeitusius reikalavimus dėl energingo sertifikavimo. Taigi, ir seni geri rąstiniai lietuviški namai nebegali būti taip paprastai paversti gyvenamaisiais namais. Gerai tiems, kurie dar suspėjo pasistatyti tokius namus jų per daug neapšiltinami. Tačiau rąstiniams namams dabar privalo būti taikomas A+ klasės sertifikavimas, rodantis, jog namas yra itin sandarus, nepraleidžiantis šilumos.
Jeigu nevykdysite reikalavimų
Gal galvojate, kad kol naujovė įsitvirtins, jūsų mediniai namai pradžiai dar galės neatitikti reikalavimų? Taip neišsisuksite. Vis tiek namą statant privalėsite jį ir „priduoti“, įrodant, kad jis pasiekė tam tikrą energinį sertifikavimą. Taigi, jeigu tai medinis rąstinis namas, tas grožis matysis tik vienoje pusėje – kitoje bus šiltinimo sistema ir ant jos dėta plokštė. Na o išsisukti nepavyks. Tie, kas nesilaikus reikalavimų, galiausiai turės mokėti baudas. Jeigu vis tiek gyvens tokiame naujai pastatytame ir neapšiltintame name. Gausis, kad žmogus gyvena sodo namelyje, vasarnamyje. O gyvenamojo namo paskirtį bus galima įteisinti tik pasiekus numatytąjį sertifikatą.
Kodėl tokie reikalavimai?
Kai kurie žmonės, įsitvirtinus tokiai tvarkai, ėmė pykti ir klausti, kas šį kartą nusprendę pasipinigauti, jog tokie standartai atsirado? O atsakymų toli ieškoti nereikia. Niekas čia juodų pinigų neplauna ir pasipinigauti neketina. Tiesiog turime laikytis ES reikalavimų dėl šilumos taupymo. Pasaulis su savo suvartojimu ir sudeginamu kuru ritasi į globalinio atšilimo glėbį, dėl to yra būtini štai tokie reikalavimai.
Kuo daugiau šildome, tuo daugiau kuro tenka išdeginti. Taip eikvojasi pačios kuro sąnaudos, kurios ne visos yra atsinaujinantys ištekliai. Ir žinoma, į atmosferą išskiriama labai daug anglies diogsido, kitų teršalų. Pažiūrėkite, koks smogas tvyro virš miestų, kai tik pradedame kūrenti. Tad tam, kad to kūrenimo būtų mažiau, kad kuro ne tiek daug reikėtų – nauja tvarka. Aišku, kai kurie sąmoningi žmonės ir taip patys galvoja apie tai, kad jeigu statai namą, tai statai sandarų. Juk kartą investavęs į normalų apšiltinimą, tu vėliau pats iš to sutaupysi. Nereikės tiek laiko skirti krosnies kūrenimui, nereikės tiek kuro pirkti. Ir pinigai, ir laikas susitaupys. Ir pabudus mediniame name ryte nereikės drebėti, kad per visą naktį šiluma per sienas lauk išėjo.