Durys vis dažniau pirkėjų išsirenkamos ne tik pagal pagrindinius joms taikomus kriterijus, tokius kaip saugumas ir tvirtumas, bet vis daugiau dėmesio skiriama ir estetiškai jų išvaizdai. Durys Kaune vis dažniau pasirenkamos būtent pagal visų ką tik paminėtų kriterijų dermę: saugumą, tvirtumą ir estetiką. Apie saugumą ir tvirtumą šiame straipsnyje pakalbėsime kiek vėliau, o dabar norime apžvelgti paskutinįjį, bet nė kiek ne menkesnį kriterijų – durų estetinę išvaizdą ir požiūrio į ją keitimąsi bėgant metams.
Durų išvaizdos svarba senovėje
Durims itin didelis dėmesys buvo skiriamas ir žiloje senovėje, kai pabrėžtinai buvo akcentuojamas pagrindinis patekimas į statinį. Juo naudodavosi šeimininkai, pro čia į namus, bažnyčias, pilis patekdavo garbingiausieji svečiai. Tuo metu, tarnai ir kitas pagalbinis personalas turėdavo atskirą – ūkinį įėjimą.
Žinoma, tokie įėjimai būdavo tik prabangesniuose namuose. Tačiau ir paprasti valstiečiai skyrė daug dėmesio šiam eksterjero ir interjero elementui. Jie suprato, kad durų išvaizda (prižiūrėtos, tvarkingos, neišklebusios) daug ką pasako apie namo šeimininką. Juk mūsų kultūroje gyvas ne vienas paprotys, kai, pvz., per Velykas ar Užgavėnes, vaikščiota nuo durų iki durų, atliekant atitinkamas apeigas. Durys mūsų senolių taip pat buvo puoštos įvairių švenčių proga: apkaišomos žalumynais, švenčiant Jonines ar net laukiant atvykstant jaunųjų per vestuves.
Autentiškas durų architektūros paveldas Kaune
Tai, kokią ypatingą reikšmę mūsų senoliai skirdavo durims, buvo beveik užmiršta sovietų okupacijos metais. Bandyta suniveliuoti visus gyvenamuosius namus, tuo pačiu, – ir jų duris. Taip buvo sunaikinta didelė kultūrinio paveldo dalis. Pamiršta unikali durų architektūra, kuri tarpukariu Lietuvoje buvo pasiekusi aukšto meistriškumo lygio. Tačiau, džiugu, kad šiandien bandoma prisiminti šią unikalią vertybę. Pavyzdžiui, Architektūros ir urbanistikos tyrimų centras parengė specialų maršrutą Kaune, kuris padeda pažinti unikalias šio miesto duris, kurių nesunaikino karai ir negandos. Šios durys Kaune atspindi miesto architektūros vystymąsi Pirmosios Lietuvos Respublikos metais.