Vaizdas, kuomet senolė su kibirėliu 5 ryto eina pas karvutę, tampa egzotišku ir istoriniu. Mat paprastai pieno ūkyje veikia melzimo aiksteles, kuriose mechaniniai prietaisai efektyviai pamelžia karves, iš jų išgaunant daug pieno. Tačiau ką mes iš tiesų žinome apie pieno kilmę ir pieno kelią?
Pieną karvė išskiria vaikams
Gal galvojate, kodėl karvė nuolatos duoda pieną ir yra melžiama, jeigu žmogus pieną duoda tik tuomet, kai turi palikuonių? Pieno gamyba iš tiesų būtent ir laikosi ant šių gyvybės ciklo pamatų. Pienas iš karvės yra išgaunamas tokiais būdais, kuomet dėl palikuonių turėjimo arba būklės, kuri dirbtinai sukeliama ir prilygsta palikuonių turėjimui, karvė ima gaminti ir išskirti pieną. Tuomet nuolat dirbtinai stimuliuojant tešmenį, susidaro įspūdis, kad tai yra žindymas. Ir karvė nuolatos tiekia pieną. Yra tam tikras laikas, kuomet karvė pieno neteikia arba jį teikia netinkamą vartojimui, tačiau dabartiniai ūkininkai labai griežtai žvelgia į tuos dalykus ir joks netinkamas karvės pienas ant mūsų stalo nepatenka.
Žmogus jau seniai vartoja karvės pieną
Pieną žmonės vartoja jau seniai, gyvulininkystė prasidėjo po to, kai žmogus nustojo taip klajoti ir maitintis tik rankiojimo ir medžioklės vaisiais. Išveisęs nuolankių naminių gyvulių rūšis, šiuos gyvūnus jis ėmė laikyti namuose kaip nuolatinį ir atsinaujinantį maisto šaltinį, ir tai nulėmė ir tolimesnę žmonijos raidą, kuomet mūsų smegenys pagaliau gaudavo pakankamai maisto ir galėdavo evoliucionuoti.
Moderni pieno išgavimo technika
Šiuolaikiniai ūkininkai naudoja profesionalias melžimo aikšteles, kurios užtikrina pieno išgavimo greitį, sanitarines ir higienos normas, karvės komfortą. Svarbiausia, kad karvės gautų šviesos ir būtų laikomos kuo humaniškesnėmis sąlygomis – išvedamos ir į lauką. Na o modernios šėryklos, srutų rezervuarai, tvartai, melžimo aikštelės – visa tai garantuoja aukščiausius gyvulininkystės standartus ir leidžia tikėti, kad karvės auginamos tikrai geromis sąlygomis.
Dabartinėje pieno industrijoje: įvairiausi produktai
Kiekviena šalis iš pieno moka pasigaminti išskirtinių gaminių. Viduržemio jūros gyventojai garsėja savo geltonais sūriais. Mūsų kraštuose populiarus baltas varškės sūris ir tikra legenda virtęs varškės sūrelis, kurio nerasi kitur. Gruzijoje iš pieno gaminamas specialus sūris ir varškė, kurie patenka į gruzišką duonelę – chačiapurius. Mes pieno produktus vartojame ir kaip varškę, kaip sūrelius ir kitokius gaminius, be kurių kaip kalcio ir vitaminų baltymų šaltinių neįsivaizduojame savo kasdienybės.